Bazyliszek w Świecie mitów i wierzeń ludowych

Stalowa rzeźba z cyklu Bestiariusz przedstawiająca Bazyliszka. Podczas tworzenia tej realizacji inspirowałem się legendą warszawską, opowiadającą o potworze zamieszkującym piwnicę jednej z kamienic. Bestia miała być małym smokiem o koguciej głowie i wężowym ogonie. Jednak najbardziej charakterystyczne były jej oczy, po spojrzeniu w które człowiek zamieniał się w kamień. Pomyślałem, że warto poświęcić im uwagę i spróbować je wyeksponować na tle stalowego ciała. Długo zastanawiałem się jaki materiał mógłby choć w pewnej mierze oddać moc zabójczego spojrzenia. Postanowiłem wykorzystać kryształy o pryzmatycznym szlifie, które rozpraszając światło dają dokładnie takie wrażenie o jakie mi chodziło. Ponadto w głowie Bazyliszka pozostawiłem miejsce, na niewielką lamkę, pozwalającą uzyskać podobny efekt nocą, kiedy brak światła naturalnego.

Jeśli urządzasz klimatyczną knajpę i poszukujesz unikatowej dekoracji, która nada wnętrzu charakteru ta rzeźba sprawdzi się wprost idealnie

Przed artystą pojawił się mały smok o głowie koguta i ogonie węża. Jedno spojrzenie w oczy potwora spowodowało, że człowiek przemienił się w kamień.
Legendy warszawskie

Dodatkowe informacje w Świecie mitów i wierzeń ludowych

Rozmiar: 106 X 80 X 70 Wykonanie: 2014 Materiał: Stal

Galeria w Świecie mitów i wierzeń ludowych